Jaa

Nuottikuninkaan Balladi

  • 15.06.2025 klo. 17.30—19.30

Helen Lindén-Pons sello/ Pentti Hildén kitara

Córdobasta Myrskyluodolle

Ortiz-Albéniz- Granados-Gnattali -Sibelius -Wessman- Mårtenson

Pentti Hilden ja sellisti Helen Lindén-Pons lähtevät yhteiselle kiertueelle keväällä 2025. Kiertue alkaa Uudellamaalta ja jatkuu Etelä-Ranskaan.

Ohjelmistossa on espanjalaisia klassikoita (Albéniz, Granados ja de Falla omina sovituksinaan sellolle ja kitaralle), brasilialaisen Radames Gnattalin sonaatti, ja Suomen konserteissa myös suomalainen musiikki on tärkeässä roolissa (Sibelius, Harri Wessman ja Lasse Mårtenson).

Pentti Hildénin ja Helen Lindén-Ponsin yhteistyö sai alkunsa Bellmania ja Beatlesia yhdistelevästä projektista. Projekti innosti ja synnytti tarpeen etsiä muuta soittimille soveltuvaa ohjelmistoa. Svenska Kulturfondenilta saadun apurahan turvin oli mahdollista suunnitella konserttikiertue; kiertue johon sisältyy konsertteja suomessa ja Ranskassa 2025.

Tähän konserttiprojektiin duo valitsi musiikkia Espanjasta, Brasiliasta ja Suomesta; suuri osa ohjelmasta esitetään duon omina tuoreina sovituksina. Espanjalaisen musiikin osuus tuntui luontevalta, yhdistyyhän kitaran sointi espanjalaisuuteen ja sellon ääni vain vahvistaa vaikutelmaa. Gnattalin sonaatti tuo rytmisyydessään esiin toisen aspektin latinalaisesta kitaralähtöisestä sävelmaailmasta. Mårtenson, Wessman ja Sibelius ovat duolle vanhoja tuttuja; kaksi ensimmäistä henkilökohtaisesti. Oli siksi helppoa valita juuri heidän musiikkiaan edustamaan pohjoista ulottuvuutta.

Konsertti pidetään museossa
Lippu 20€ – myydään ovella