Söderlångvikin kartanon vuotuinen metsäinfo tilaisuus pidettiin 6.3.2025.
7.3.2025
Olemme iloisia suuresta kiinnostuksesta – yhteensä 30 henkilöä osallistui. Osallistujat edustivat kyläyhdistystä, luonnonsuojeluyhdistystä, metsäyrityksiä ym.
Tilaisuus alkoi Söderlångvikin kartanon toimitusjohtajan Annika Janssonin tervetulotoivotuksella, jonka jälkeen tilanhoitaja Mikael Jensen kertoi kartanon metsien historiasta Amos Andersonin maanhankinnoista nykypäivän metsästrategiaan ja Ölmos-Purunpään suojelualueen perustamiseen. Suojelualueen ansiosta laajoja yhtenäisiä alueita on suojeltu metsätaloudelta ja kilometrejä rantaviivaa on jäänyt rakentamatta.
Mikko Söderling, toimitusjohtaja Tilanhoitajat oy:ssä, joka konsultoi Söderlångvikin kartanoa metsien hoidossa, esitteli Söderlångvikin kartanon metsästrategian. Strategian mukaan kartano on liittynyt FSC-sertifiointiin.
Yli 10 % (480 ha) kasvullisesta metsämaasta on suojeltu metsätaloudelta. Jatkuvaa metsänhoitoa harjoitetaan noin 17 %:lla (779 ha) kasvullisesta metsämaasta. Aikaisempien suojelupäätösten vuoksi suojelualueiden pinta-ala on kaksinkertainen sertifioinnin vaatimuksiin nähden. Kitumaata ja joutomaata ei käytetä, mikä tarkoittaa, että yhteensä yli 30 % metsätaloussuunnitelmaan kuuluvasta maasta on metsätalouden ulkopuolella.
Metsän kasvua on arvioitu Tapio Oyn Iptim -laskentaohjelman avulla ja hakkuut ovat olleet noin 65 % vuotuisesta kasvusta. Strategian hakkuumäärien mukaan puuston määrä tulee kasvamaan ja vuoteen 2044 mennessä puihin varastoituu vielä 106 000 tonnia hiiltä.
Metsätalousinsinööri Patrik Elenius Skogssällskapetista esitteli, mitä tilan metsissä on meneillään. Dalsbrukin itäpuolella olevissa metsissä järjestetään suunnistuskilpailut huhtikuussa, eikä ennen sitä tehdä hakkuita. Kaksi kosteikkoa on perustettu vuosina 2023-2024 lähellä Söderlångvikin kartano. Långsidanin suon ennallistaminen on käynnissä yhdessä ELY-keskuksen kanssa ja sen odotetaan valmistuvan syksyllä.
Silja Pitkänen, Metsä Groupin kestävän kehityksen johtaja, kertoi yrityksen roolista Söderlångvikin kartano metsästrategiassa. Metsä Group on ostanut leimikoita ja suorittaa hakkuita vuosina 2025 ja 2026. Kartano on sopinut, että Metsä Group tekee hakkuut heidän Metsä Group Plus -mallinsa mukaisesti. Mallin tarkoituksena on lisätä metsän monimuotoisuutta. Tämä tehdään esimerkiksi jättämällä enemmän säästöpuita, lisäämällä lahopuun määrää ja jättämällä leveämpiä suojavyöhykkeitä vesistöjen varrelle. Metsä Group suunnittelee metsän polttoa Metsä Group Plus -mallin mukaisesti lisätäkseen Söderlångvikin kartanon metsien monimuotoisuutta.



Esitysten jälkeen seurasi keskustelu, jossa osallistujat aktiivisesti pohtivat eri aiheita. Söderlångvikin kartano korosti avoimuuden ja läpinäkyvyyden merkitystä metsänhoidossa ja selvensi, että kaikki tiedot kartano metsien hoidosta ovat saatavilla kiinnostuneille. Viestinnän parantamiseksi järjestetään tulevaisuudessa tiedotustilaisuuksia useammin.
Söderlångvikin kartano kiittää kaikkia osallistujia asiallisesta ja rakentavasta keskustelusta.