Äppeldagen 2026
- 26.09.2026 kl. 11.00—17.00

Skördefest på Söderlångvik gård
Vi firar Äppeldagen för att hylla våra fina inhemska äpplen! Dagen är en skördefest med äpplet i fokus och mycket annat gott och roligt för hela familjen. Äppeldagen ordnas varje år den sista lördagen i september och i år firar vi evenemanget för 21 gången. Äppeldagen har etablerat sig som ett av de populäraste evenemangen i Kimitoöns årskalender. 2025 års evenemang besöktes av över 5000 personer som njöt av marknadsvimlet och det mångsidiga programmet.
Skördemarknad
Söderlångvik gård kommer att vara festligt dekorerad med äppel dagen till ära. Äppeltorget bjuder på smakprov, självplock och försäljning av must, äpplen och gårdens goda äppelprodukter. På marknaden hittar du skördeprodukter, mathantverk, företagspresentationer och hantverk. Det utlovas livlig marknadsyra när skördemarknaden breder ut sig från gården ner till stranden.
Dagens program
Dagen bjuder på program av alla de slag. Musik och upplevelser i kultur och smaker. En av marknadens höjdpunkter för de yngsta, Arne Alligator, är med igen.
Det fullständiga programmet publiceras närmare evenemanget.
Varmt välkomna!
Tvärminne zoologiska station i samarbete med Söderlångvik gård

Välkommen att träffa havsforskarna! Under Äppeldagen 26.9.2026 finns forskare från Tvärminne zoologiska station (Helsingfors universitet) på plats för att berätta om hur Söderlångviken mår. Undervattensmiljön i viken har karterats under sommaren och en mätboj i viken kommer att förse forskarna och allmänheten med information om vikens tillstånd. Välkommen att stiga ombord på forskningsfartyget R/V Augusta och därtill kan du bekanta dig med olika arter som lever i Östersjön. Välkommen!
R/V Augusta på plats 11-15
Havsforskare från Tvärminne zoologiska station på plats 11-17
















